čtvrtek 27. srpna 2020

Bitcoin Full Node

 Bitcoin full node

Bitcoin is probably biggest invention in economy since American dollar was separated from gold (last gold-covered currency in the world). When I discovered hat amazing technology, I decided to participate on that revolution a bit. 
 
 

Odroid-C2

When I migrated my home-made multimedia center to Raspberry 4 (full H.265 support, including TvHAT for DVB-T2), legacy, single-board computer Odroid-C2 stayed in desk drawer.... till the moment I bought external hdd 1TB capacity and enable public IP address for that computer. Since that moment I could start to install proper Bitcoin Full Node server. 
 
 
Some informations about computer:
  • Hardkernel Odroid-C2
  • ARMv8 AArch64, 2GB RAM
  • eMMC module socket with 16GB RAM
  • Ubuntu 18.04.3
  • Kernel version 3.16.78-48 aarch64 aarch64 aarch64 GNU/Linux
  • Western Digital 2,5`` - External 1TB
 

 
 
As a full node software I´m using https://bitcoin.org/en/bitcoin-core/ Because of public IP address, the node is regular part of Bitcoin network. Except SSH server without password login (key login only) for administration purposes, there is also nginx as simple web page server present. 

 
Server provides web pages with short description on https://lenka-public.pilsfree.net
 

Bitnodes

Bintodes is service for monitoring whole Bitcoin network nodes by crowling and checking their features. My full node is accessible in that service of course. Let check it on https://bitnodes.io/nodes/78.108.111.113-8333/
 

Troubles 

After Bitcoin Core update to 0.19.1 or newer, the mobile wallet Bitcoin Wallet (which is one of wallets with direct connection into network without special backend) is not able to connect to my node and I still didn't find the reason.  
 

pátek 3. dubna 2020

Oprava akuvrtačky 2

Transformátor definitivně dosloužil

a odporoučel se do křemíkového nebe. Odmítám se vzát i napodruhé a hledám, čím bych mohl trafo nahradit. Nechat převinout? Nejspíš by násobně převýšilo cenu nové akuvrtačky. Sehnat podobné nové trafo? Určité možnosti jsou, ale stále dost drahé. Cilem je najít stejnosměrný zdroj příliš nepřevyšující 18V, tedy napětí akumulátoru. Něco kolem 19V by mohlo úspěšně fungovat a zároveň články nezničit. Zdroj by měl být dostatečně silný, aspoň 10W (aby dal tak 0.5A nabíjecího proudu).

Ideální kandidát

se nakonec objevil: stačí sehnat vhodný zdroj ke starému notebooku. Jednak se jedná o zařízení o kompaktní velikosti a je to silný a efektivní zdroj. Jediná podmínka je aby měl správné výstupní napětí. Doma se mi válel náhradní zdroj ke staršímu ale přesto stále používanému Lenovu Thinkpad R51. Jeho výstupní napětí je 20V, což by možná bylo vhodné, ale mně se zdá, zě by pro akumulátory bylo šetrnějších tak 19V. Nakonec jsem sehnal od kolegy zdroj k Fujitsu Siemens notebooku s 19V výstupen. Stál mě dvě plechovky plzeňskýho piva:)





Drobné úpravy

Bez drobných úprav se neobejdu: Konektor zdroje je pochopitelně dost specifický, bude vhodné ho nahradit něčím obyklejším a hlavně něčím, co má i protikus. Dá se úspěšně sehnat napájecí konektor i s protikusem, který se instaluje "na drát". Je to jednodušší, protože se nemusím trápit s vrtáním a uchycením zdířky ke krabičce.


Po tom, co jsem se zbavil transformátoru, zapojil jsem přívodní kabely rovnou k desce plošného spoje. Zvolil jsem možnost zapojení přívodu před diody usměrňovacího můstku. Sice se diody budou zatěžovat, nicméně díky nim dojde k sražení napětí o půl až jeden volt. Pokud by napětí bylo moc nízké, diody vyřadím z obvodu.

Závěr

Po zprovoznění a vyzkoušení se zdá, že vsechno jede a akumulátory se celkem spolehlivě nabíjejí. Při předchozí opravě jsem vyřadil z trafa tepelnou pojistku, čímž jsem vytvořil "technický dluh", jak trefně prohlásil kolega. S odstraněním trafa tak došlo i k odstranění dluhu:) Celkem mě potěšilo, že se zdroj vejde i do kufříku k akuvrtačce. Jen je třeba použít rošku násilí při zavírání:)