pátek 23. ledna 2015

Restaurování starých reprobeden - 2. reproduktory, úpravy beden

Reproduktory


Po odstrojení reprobeden a naměření rozměrů je třeba vhodně zvolit reproduktory vzhledem k rozměrům a pořadovaným vlastnostem. 

Hlavní kritérium pro nové reproduktory pro mě bylo
  • rozměr - co nejpodobnější abych nemusel příliš upravovat otvory
  • cena - nebudu investovat tisíce za reproduktory v tichém domácím prostředí. Volím strop 500Kč za jedno repro
  • barva - zřejmě budou reprobedny vidět - nebudou schovány za látkou, možná ani za sítem
  • el. vlastnosti - frekvenční rozsah, impedance, výkon apod.
 Po drobném googlení nakonec padla volba na tyto reproduktory:
  • Výškový reproduktor SpeaKa HT 80/100, 8 Ω
  • Hlubokotónový reproduktor DYH-810, 4 Ω
Cena za jeden reproduktor je cca 300Kč. Náhoda tomu chtěla, hlubokotónový reproduktor má na membráně červený motiv, který se bude hodit do červeno-šedivého ladění obývacího pokoje. Bedny bude vhodné nabarvit šedivou barvou.


Rozměry jsou mírně odlišné, bude potřeba upravit otvory v bednách. Spodní repro bude potřebovat ovtor zvětšit o cca 3mm, ale výškový reproduktor vyžaduje složitější zmenšení otvoru o cca 5mm.


Úpravy otvorů

Zvětšení spodního otvoru je snadné, přímočarou pilou. Pro zmenšení horního otvoru jsem musel vyříznout podle šablonky obruč, která bude pasovat do původního otvoru pro přilepení vytvoří otvor menší.

Materiál pro vytvoření obruče jsem zvolil z toho, co bylo po ruce. Kousek dřevotřískové desky. OBruč mi sice na pár místech praska, nicméně pod dobrém prolepení by to nemělo dělat s tímto méně kvalitním materiálem problém.


Tmelení, lakování

Nerovnosti, poškozená místa a původní díry po šroubech bylo nutné zatmelit. Použil jsem dvousložkový polyesterový tmel na dřevo z hobbymarketu za cca 230Kč.


Po zaschutí a přebroušení (budiš pochválena vrtačka s nástavcem na smirkový papír:) bylo vše připraveno na lakování.

Použil jsem univerzální lak ve spreji koupený nahodile v Lídlu:) S lakováním nemám zkušenosti, ale nebyla to úplně vhodná koupě. Staré dřevo lak velmi sálo, občas lak stýkal, ale nakonec se to povedlo. Příště více trpělivosti a minimální nastudování problematiky lakování a barvení.

Příště elektronika: počítání frekvenčních výhybek, kabely, konektory apod.

Přejít na:

Restaurování starých reprobeden - 1. Úvod

Úvod

Během dlouhých zimních večerů jsem se rozhodl odtrhnout se od virtuálního světa počítačů, frameworků a vývojových nástrojů a zase vytvořit něco světského - něco, k čemu je kromě abstrakního myšlení i někajá ta fyzická zručnost.

Dlohá léta jsem, coby student a poté i mladý svobodný člověk bez závazků a hypoték používal staré reprobedny a zesilovač k plné spokojenosti vlastní mému skromnému já. Jelikož byl zesilovač i bedny učňovskou prací mého otce, není divu, že jsem si k nim po těch letech vytvořil osobní vztah.

Život je změna a tak přišla přítelkyně, byt, stěhování, rekonstrukce, moderní vybavení. To, že staré oprýskané reprobedny nezapadjí do choreografie moderního nábytku je více než jasné:) Ač ovlivněn dnešním konzumním světem, kde je více než obvyklé zbavovat se postarších, avšak plně funkčních věcí a nahrazovat je novějšími modely, zbavit se tohoto prehistorického zařízení jsem z pochopitelných sentimentálních důvodů odmítal. Jako studovaný elektrotechnik slaboproudař jsem se rozhodl pro jiné řešení - aparát restaurovat. Tedy alespoň reprobedny, zesilovač se schová do skříňky pod televizi. Restaurování má ještě jiné výhody - šase reproduktorů je z masivního dřeva, nahradit ho plastovým repro z elektoshopu by byla jenom škoda.

Odstrojení

První krok k restaurování - odstrojit bedny a zjistit jejich tajemný obsah.


Jedná se o dvoupásmové reproduktory. Po bližším ohledání jsem zjistil, že jeden z reproduktorů (značky Tesla) má protrženou membránu. O důvod více provést výměnu i reproduktorů.





  
Stav je zjištěn. Je třeba objednat vhodné reproduktory, spočítat výhybky, objednat součástky atd. To ale až v přístím článku.